Główna > Usuwanie trądziku > Miód zwalczy trądzik

Miód zwalczy trądzik

5 września 2010 Brak komentarzy

Lekarze zalecają, by codziennie zjadać dwie łyżki miodu. A to dlatego, że ten słodki przysmak ma wiele dobroczynnych właściwości. Okazuje się też, że miód jest w stanie zlikwidować trądzik. A jeżeli nawet nie uda się wyeliminować go w stu procentach, to z pewnością poprawi kondycję cery skłonnej do wyprysków. Pora więc poznać cudowne i lecznicze właściwości miodu.

Tajemnica miodu

Mimo, że miód nie jest obfitym źródłem witamin i składników mineralnych, ma lecznicze właściwości. O dobroczynnych właściwościach miodu decydują nie pojedyncze składniki, lecz ich różnorodność oraz odpowiednie połączenie. W miodzie można znaleźć enzymy, hormony (zarówno zwierzęce, jak i roślinne), jak również substancje o działaniu antybiotycznym. To właśnie w miodzie ukryta jest tajemnica cery bez skazy. Nic więc dziwnego, że miód nadal triumfuje, mimo że do wyboru mamy mnóstwo „chemicznych” kosmetyków. A to dlatego, że produkt pszczół przyczynia się do zmiękczania skóry oraz pomaga utrzymać jej odpowiednią wilgotność.

Miód i działanie antybiotycze

Miód wykazuje działanie antybiotyczne. Działa antybakteryjne na bakterie chorobotwórcze dla człowieka. Zalicza się do nich między innymi: gronkowce (Staphylococcus aureus), paciorkowce (Streptococcus pyogenes, S. pneumoniae, S. mutans). Ponadto miód może eliminować chorobotwórcze dla człowieka grzyby – drożdżaki z rodzaju Candida.

Za właściwości antybiotyczne miodu odpowiedzialna jest przede wszystkim oksydaza glukozy. Jest to substancja, która wprowadzana jest przez pszczoły wraz z wydzieliną gruczołów gardzielowych. Enzym te przyczynia się do powstawania wody utlenionej (trzyprocentowego roztworu nadtlenku wodoru, który – jak wiadomo – wykazuje właściwości antybakteryjne). Poza oksydazą glukozy w miodzie znajdziemy szereg innych substancji, które wykazują działanie antybiotyczne. Pochodzą one z nektaru roślin olejkowych oraz spadzi drzew iglastych. Do substancji tych zalicza się przede wszystkim: mentol, eukaliptol, pinen, kamfen. W miodzie znajdziemy również drogocenne flawonoidy oraz garbniki.

Działanie miodu na skórę

Miód znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii. Wykorzystuje się go do leczenia ran powstałych na skutek oparzeń czy chirurgicznych zabiegów. Miód stosuje się również w przypadku niektórych alergicznych schorzeń skóry.

Dobroczynne działanie kitu pszczelego

Surowy kit pszczeli to inaczej propolis. Jest substancją stałą, która posiada charakterystyczny intensywny zapach. W kicie pszczelim znajdziemy ponad 250 substancji chemicznych (jest ich znacznie więcej, bowiem nadal trwają badania). Porpolis stanowi koncentrat substancji o działaniu regeneracyjnym i antybakteryjnym.

Wszelkiego rodzaju maści oraz roztwory propolisowe – których głównym składnikiem jest kit pszczeli właśnie wykazują właściwości lecznicze.

Roztwory propolisowe o różnych stężeniach cechują się właściwościami bakteriostatycznymi, bakteriobójczymi oraz regenerującymi. Działanie takich substancji zbliżone jest do działania antybiotyków.

Natomiast maści zawierające kit pszczeli stosuje się w przypadku trudno gojących się ran, odmrożeń, oparzeń, odleżynach. Maści z kitem zalecane są również w przypadku leczenia łuszczycy, czy wreszcie – trądziku.

Miód na trądzik?

Jak już wspomniałam – miód może przyczynić się do redukcji zmian trądzikowych. Jeżeli przygotujemy z niego maseczkę, pomoże zmniejszyć widoczność potrądzikowych blizn. Miód przyczynia się również do właściwego oczyszczenia cery, a to wszystko za sprawą enzymów i innych substancji. Za pomocą miodu możliwe jest również usunięcie nadmiaru sebum (wydzieliny gruczołów łojowych).

Zanim zaczniemy stosować preparaty z miodu, należy dokładnie oczyścić twarz. Oczywiście do tego celu wybieramy tylko i wyłącznie specyfiki, które nie zawierają mydła ani alkoholu. Najlepiej, gdy taki specyfik będzie przeznaczony do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku. Następnie twarz należy oczyścić papierowym ręcznikiem – ten znacznie szybciej pochłania wodę.

Następnym krokiem jest przygotowanie maseczki. Do niewielkiej miseczki wlej cztery łyżki miodu (jeżeli chcesz, by miód miał bardziej płynną konsystencję, podgrzej miód w łaźni wodnej – zanurz miód w garnku z ciepłą wodą). Tak przygotowaną maseczkę należy nakładać na całą twarz (albo inne miejsca dotknięte trądzikiem – na przykład plecy). Po upływie kilkunastu minut, pozbądź się miodu za pomocą ciepłego ręcznika.

Innym wariantem maseczki jest maseczka z miodem i jabłkiem. Na jedną łyżkę miodu powinno przypadać jedno jabłko. Owoc należy zetrzeć na tarce, a następnie zmieszać z miodem. Tak przygotowany specyfik należy nałożyć na twarz. Po upływie dwudziestu minut maseczkę należy usunąć ciepłą wodą. Efekt: gładka i dokładnie oczyszczona cera.

Na koniec jedna uwaga – trzeba pamiętać, że miód jest alergenem. Dlatego też, zanim zastosujesz takie specyfiki, upewnij się, że nie pojawi się u Ciebie reakcja alergiczna.

Co  z alergikami i osobami, którym miód nie pomaga?

Wysyp alergiczny po miodzie może się zdarzyć i zdarza się coraz częściej. Na sporo osób miód może w ogóle nie działać, bo to w gruncie rzeczy bardzo łagodna kuracja. Co robić w tej sytuacji?

Możesz zdać się na zaawansowaną, kompleksową suplementację.

Kup i stosuj dobre tabletki na trądzik, ale wybierz je rozważnie.

Najszybciej i najlepiej pomogą Ci takie, których działanie opiera się na środkach naturalnych, ale jednocześnie jest na tyle skuteczne, że efekty po nich pojawiają się tak szybko (a nawet szybciej) niż po niektórych lekach. Te środki są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Przykładem rewelacyjne Nonacne – w tym suplemencie znajdziesz najwięcej naturalnych wspomagaczy dla Twojej cery. Sprawdź go – działa szybciej i skuteczniej niż miód. Nonacne szukaj TUTAJ.

I jak? Teraz, znając dobroczynne właściwości miodu, wierzycie że miód  i natura pomagają walczyć z trądzikiem? Może masz doświadczenia związane z taką kuracją? Podziel się nimi w komentarzu. Zapraszam!

 

 

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*